در این مطلب  قصد دارم نحوه اتصال خطوط تلفن و عیب یابی اون رو آموزش بدم به نوعی دیگر باید بگم که  آموزش انتقال خطوط تلفن  مخابرات از درب منزل به داخل منزل .

اگر میخواهید بدانید چطور سیم تلفن را وصل کنید ادامه مطلب را مطالعه کنید.

نصب آسان خط تلفن را یاد بگیرید.

 با  خواندن ادامه مطلب دلیل قطع شدن  خط تلفن را خواهید فهمید .

 

 

برای تماس با مرکز خرابی تلفن مشهد با شماره 20117 تماس بگیرید.درصورت درست بودن ورودی خط تلفن از ورودی سیم تلفن مخابرات

و ایراد داشتن سیم کشی تلفن داخل منزل با شماره ثابت 05133686989 تماس بگیریید.

عموما در زمان بارندگی تماس با خدمات مخابرات شماره 20117 بسیار زیاد می شود در بعضی موارد آب خوردن باکسهای اصلی تلفن مخابرات و در مواردی سولفاته زدن و قطع شدن اتصال محل اتصال سیم های اصلی به داخل باعث قطع شدن تلفن شما می شود پس قبل از هر اقدامی ورودی تلفن خود را چک کنید.

برای شروع باید به چند مورد اشاره کنم که  برای این مطلب ضروری می باشد.

1-چک کردن خط تلفن

برای اینکه ما اول از همه مطمئن بشیم که داخل ساختمان ما تلفن متصل است یا دچار قطعی نشده است نیاز به یک تلفن معمولی داریم (بدون ترانس) که توسط آن بوق خط را در ورودی ساختمان چک کنیم.

اینجا باید این نکته را ذکر کنم که خطوط تلفن دارای ولتاژ dc بوده  و از لحاظ برق گرفتگی زیاد نگران نباشید و هنگام دست زدن به سیم ها شما ولتاژ کمی را احساس می کنید.

 6

برای گرفتن بوق تلفن شما ممکن است با دنیایی از سیمهای رنگ و وا رنگ (مجتمع های بزرگ ) 4 الی 6 رشته سیم و بیشتر در منزل یا آپارتمان روبرو بشید.ممکن است سیم ها به صورت شلوغ و در هم در یک تابلو یا باکس وجود داشته باشند در این موارد بسیار دقت کنید که سیم های الباقی واحدها را قطع نکنید و باعث یک مشکل نشود.

میتوانید برای اینکه راحت تر رنگ سیم تلفن خودتان را پیدا کنید از ساکنان قدیمی یا از اداره مخابرات کمک بگیرید.

سیم های ورودی تلفن مخابرات به صورت زوجی(2 به 2) و بر اساس نیاز آپارتمان به تعداد خطوط  دارای تعداد رشته های سیم مختلف می باشد.شما باید مانند شکل زیر عمل کنید.

خب پس از اینکه بوق تلفن را مشاهده کردید اطمینان حاصل کنید این خط تلفن متعلق به شماست.

نکات :موارد زیر ممکن است در صورت بوق نداشتن شما اتفاق افتاده باشد .

1-در اطرا ف شما عملیات ساختمانی انجام می شود و به تقسیم کننده خطوط تلفن آسیب رسیده است یا سیم ها دچار قطعی شده است.

2-در فصولی که  بارندگی و برف زیاد می باشد امکان دارد  آب به داخل تقسیم کننده نفوذ کرده باشد.

3-قطعی در اثر عملیات گود برداری 

4-دستکاری کردن نا آشنایان برای اتصال خطوط تلفن خود

5-پرداخت نکردن طولانی مدت قبض و ...

6-در مواردی قطع شدن سیم سومتی و یاد خود سوکت تلفن باعث قطعی تلفن می شود.

images 2

2-انتقال خط تلفن از سیم مخابرات به داخل منزل

پس از اینکه از تست بوق تلفن اطمینان حاصل کردید نوبت به انتقال خط تلفن به داخل منزل می رسد.این کار می تواند به صورت زیر انجام شده باشد .

ما برای انتقال خط تلفن فقط نیاز به دو رشته سیم داریم پس امکان داره که شما مشاهده کنید که بجای سیم تلفن از سم دولاسفید یا سیم های معمولی برق استفاده کرده باشند که کاملا غیر اصولی می باشد.در مواردی حتی مشاهده شده که برای انتقال تلفن به داخل منزل از رشته های سیم آیفون استفاده شده که این کار هم توصیه نمی شود. 

 انواع کابل تلفن

1-کابل تلفن فویل دار 0.6 (مهندسی )

بهترین نوع کابل تلفن می باشد با قطر مغزی  0.6 و دقت کنید که این نوع کابل هم با مغزی مس و هم مغزی آلومینیوم (روکش مس )در بازار موجود است.برای انتخاب تعداد زوج سیم هم باید ببینید به چه تعداد خط تلفن نیاز دارید.برای مثال برای 3 خط تلفن سیم تلفن 3 زوجی فویل دار (توصیه 4 زوجی بگیرید 2 رشته هم زاپاس!!!).برای تاییدیه نظام مهندسی لازم است سیم های تلفن و آیفون از نوع فویل دار استفاده شوند.

فویل پیست:به عایق آلومینیومی تابیده شده دور سیم های مخابراتی فویل می گویند که از ورود نویز و اغتشاشات مغناطیسی بر روی سیم ها جلوگیری می کند.

images 3

 2-سیم تلفن 0.6 بدون فویل :

مانند سیم بالا فقط بدون فویل و در زوج های مختلف موجود می باشد.

3-سیم تلفن 0.4 فویل دار:

با قطر مغزی 0.4 برای فاصله های نزدیک می شود از این سیم استفاده کرد زیر ا طول سیم زیاد نمی شود و خط دارای افت نمی شود .و با زوج های مختلف در رنگ های مختلف در بازار موجود می باشد.

4-سیم 0.4 بدون فویل و پایین تر

خلاصه اینجوری بگم که سیم های مخابراتی در بازار بسیار متنوع هستند در رنگها ،زوجها،جنس رسانا،کیفیت عایق و شرکت های تولید کننده مختلف و ... پس حتما در هنگام خرید سیم تلفن و آیفون دقت فرمایید!!!

و حالا انتقال خب سیم ها رو که توضیح دادم و گفتم که امکان داره که حتی سیم انتقال تلفن نبوده باشه و از سیم دیگه ای برای انتقال استفاده شده باشد.اگر برقکار ساختمان روی سیم ها توسط چسب یا اتیکت علامت گذاشته باشد که کار شما بسیار آسان خواهد بود در غیر اینصورت باید توسط یکی از روش های زیر سیم تلفن خود را پیدا کنید.

1-آسانترین روش استفاده از بیزر

2-استفاده از باتری قلمی و لامپ(علوم چهارم دبستان) که در فواصل دور عملی نمی باشد

3-استفاده از سیم فاز(توصیه نمی شود برای مبتدیان)

4-کشیدن سیم تلفن

3

 نوبت به نصب خط تلفن می رشد شما برای هر خط دو زوج نیاز دارید یعنی اگر می خواهید خط تلفن را با شماره 051111111 (کد 051 کد پیش شماره مشهد در استان خراسان رضوی) به داخل منزل خود وصل کنید باید ببنید کدام زوج را با چه رنگهایی مخابرات به خط تلفن شما اختصاص داده است.

پس از پیدا کردن سیم های اصلی حالا باید دو سیم را که در منزلتان قصد دارید بوق تلفن را از آنها دریافت کنید وصل کنید و آن دو سیم به کلید پریزها وصل می شود.

 اگر تلفن ثابت شما قطع شده و قصد پرداخت اون رو دارید به راحتی میتونید با مراجعه به سامانه 2000 که سامانه اینترنتی شرکت مخابرات است قبض خود رو بصورت اینترنتی پرداخت کنید یا توسط اپلیکیشن های اندرویدی مثل آپ و آیوا بعد از پرداخت بعد از گذشت حداکثر 24 ساعت تلفن شما وصل خواهد شد.

 

دیدگاه‌ها   

0 #8 امير حسين gh 1398-10-25 03:20
ضمن سلام و تشكر بابت سايت مفيد و ارزشمندشما نكته قابل عرض اينكه شما روي سامانه ٢٠١١٧حساب قوي ايجاد كرده ايد در صورتيكه جند روز از قطع خط تلفن ما ميگذرد و سامانه پيام مبني بر رفع خرابي تلفن شما اعلام ميكند بازرسي ،شكايات .....روابط عمومي .مسول نظارت بر خرابي خطوط تلفن وساير شعب حتي باسخ تلفن هم نميدن بناجار به كمك نماينده بلوك تمامي ترمينال ورودي خطوط رو چك كرديديم كه البته خط ما پيدا نشدازدطرفي هيچ نوع ترمينال تقييم سيم تلفن در راه پله ها و هال واحدها نيست لطفا جنانچه قبل از ورود كابل به داخل واحد منزل و بعداز ترمينال باكس ايا چيزي شبيه جعبه تقسيم مانند قبل از ورود كابل اصلي به داخل منزل در مجتمع هاي اپارتماني تعبيه شده است و در صورت عدم چنين موردي اولين نقطه ورودي كابل اصلي در كجاست مثلا كنار زنگ اخبار منزل و يا جعبه فيوز كه البته من جعبه فيوز رو چك كردم و نبود ممنون از راهنمايي شما با احترام
با سلام اکثر تماسها با بنده حرف شما را تایید میکند
نقل قول کردن
0 #7 یارمحمدی 1398-10-11 04:38
سلام ببخشید تلفن خونه همش تک زنگ میخوره بدون ثبت شماره با 20117شاید بیشتر از ده بار تماس گرفتم میگن هم دستگاه مرکز عوض کردن هم جای خونه رو ولی بازم تک زنگ میخوره حتی نصف شب مجبورم سایلنتش کنم میشه راهنمایی کنید علت چیه وبا کجا تماس بگیرم ممنون میشم
سلام تلفن را مستقیم در سیم های ورودی در تست قرار دادید ؟احتمال دارد از جایی القا شود بر روی سیم ها.
و از سالم بودن تلفن اطمینان دارید؟
نقل قول کردن
0 #6 Sarina 1398-09-26 11:51
سلام خسته نباشید. تلفن ما خودش یهو میره رو بلندگو و قطع نمیشه ینی گوشیو میزاریم قطع بشه اما از رو ایفون نمیره و اصلا قطع نمیشه بوقش یکسره شده. ممنون میشم راهنمایی کنید
سلام تلفن باید توسط تعمیرکار تعمیر شود.از شاستی هوک است.
نقل قول کردن
0 #5 سلیمان قدیمی 1398-09-24 11:48
با سلام وخسته نباشید من سیم بیرون را به داخل وصل میکنم قطع میشود
علیک سلام اتصالی دارید باید رفع اتصالی کنید. توسط بیزر
نقل قول کردن
0 #4 علیرضا 1398-09-20 11:54
سلام وقتی به تلفن زنگ میزنیم می گویید تماس های دریافتی مورد نظر مسدود می باشد.
با سلام با شماره 20117 تماس
حاصل بفرمایید
نقل قول کردن
0 #3 مبین 1398-09-12 18:23
سلام. ممنون بابت توضیحات خوبتون. به تازگی خونه ای اجاره کردیم که مستاجر قبلی خطوط تلفن زو دستکاری کرده و خط تلفن بوق ندارد. رفتم دیدم جعبه خطوط تلفن مخابرات رو جلوی در نگاه کردم و رشته سیمهارو دیدم که سه زوج سیم وارد خانه شده. ساختمان سه طبقه و سه واحد هست. ساکن طبقه اول یک زوج سیم قهوه ایی و سفید رو به منزل خود وصل کرده. سفید نارنجی مانده و سفید آبی.. از تست تلفن با سیم تلفن با سفید و ابی بوق گرفتم و شماره رو با تماس به موبایلم مشخص کردم. که البته نمی‌دانم برای واحد دوم هست یا ما. حالا مشکل اصلی بوق ندادن رنگ سفید و نارنجی هست. و نکته اینجاست که این سیم ها قسمت لخت انتهای آنها مشکی شده و با بیشتر برداشتن روکش بازم سیم مشکی بود! آیا سیم خراب شده که بوق نمیده؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید. با تشکر
سلام از دفتر خدمات پیشخوان وصل بود خط خود را استعلام بگیرید.رنگ سیم های خط را در مواردی نیز اعلام می کنند.
نقل قول کردن
-1 #2 اولاگر 1398-09-11 12:56
سلام میشه لطفا راهنمایی کنیدکه تلفن ثابت خونه ما زنگ میخوره ولی اصلا بوق نمیزنه سه روزه اینطوری شده.واین که هم قبض روپرداخت کردیم وهم سیم کشی ها سالمه بنظرتون علت چیه؟؟
با سلام از سالم بودن تلفن مطمئن شوید اگر مشکل برطرف نشد .با شماره 20117 تماس حاصل فرمایید.
نقل قول کردن
+3 #1 فرشید عبدی 1398-07-08 04:25
سلام خسته نباشید من تلفن رو وصل کردم بوق آزاد هم میخوره ولی وقتی زنگ میزنم به خونه اولین بوق که میخوره درجا قطع میشه
با تلفن تماس میگیرم مشکلی نداره
فقط وقتی زنگ میخوره درجا قطع میشه
سلام خط را با یک تلفن دیگر تست کنید اگرمشکل حل نشد با 20117 تماس بگیرید زیرا بوق داشتن یعنی خط شما متصل است.
نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

روز کاری: ۷ صبح - ۶ بعدظهر
جمعه: ۹ صبح - ۴ بعدظهر

05133686989

ایران ، خراسان رضوی مشهد

برق با ما اکنون به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی در شهر مشهد خدمات زیر را ارایه می دهد. ....

نصب و سرویس انواع آیفون صوتی و تصویری با گارانتی کتبی

اجرای پروژه های برق و عیب یابی برق

نور پردازی مکانهای مختلف

تامین لوازم برق قیمت با ضمانت بازگشت

درباره برق با ما

تیمی متشکل از مهندسین برق که با همکاری استاد کارها و تکنیسین های برق بیش از یک دهه افتخار انجام پروژه های مختلف برقی را بر عهده داشته ایم و امیدواریم رضایت مشتریان را کسب کرده باشیم.

تماس با ما

آدرس شرکت:خراسان رضوی ، بین  آخوند خراسانی 6 و 8 برق 220
آدرس ایمیل: mohammadjavadi528@gmail..com
شماره تماس: 05133686989

ارتباط مستقیم با مهندس جوادی : 09158801940 -09304907643

کانال تلگرام : @barghma

ساعات کاری :

شنبه - ۴ شنبه: ۸ صبح - ۵٫۳۰ بعدظهر
۵شنبه: ۸ صبح - ۲٫۳۰ بعد ظهر
جمعه - بخش پشتیبانی تعطیل می باشد .