در ادامه مراحل آموزش برقکاری ساختمان قصد دارم  مطلب قوطی گذاری برق و تابلو فیوز رو قرار بدهم .

در بحث قوطی گذاری مهم ترین نکته رعایت کردن ارتفاع عمودی و افقی بر روی دیوار نسبت به خط تراز کلید ، پریزها و ... می باشد .یعنی اینکه  به گونه ای باید قوطی گذاری کنیم که در زمان نصب دچار مشکل در نصب کلیدها و پریزها نشویم.

 

نکات مهم در این آموزش 

1-قوطی کلید و جعبه فیوز انتخابی را از جنس مواد نو و باکیفیت تهیه کنید که در زمان نصب در داخل دیوار دچار شکستگی نشوند و شما نیز در هنگام نصب نصبیجات اذیت نشوید.

2-در هنگام انتخاب تعداد قوطی برای نصب  و اینکه تابلو فیوز فیوز را چه تعدادی انتخاب کنید حتما دقت کنید زیرا پس از نصب و تمام شدن عملیات سفید کاری و نما کاری دچار درد سر خواهید شد و اضافه کردن قوطی در آن هنگام شاید سر و صدای پیمانکار را برایتان به دنبال داشته باشد.

به عنوان مثال حتما به پل های لوستر،نصب شلنگی ،نصب هالوژن اضافه و تعداد مهتابی دقت کنید  سپس قوطی کلید را انتخاب و می توانید قوطی زاپاس نیز نصب کنید و در صورتی که نیاز نشد آن را هنگام عملیات سفید کاری پر کنید.

در بحث تابلو فیوز دقت کنید که اگر نیاز به شش فیوز برای خط بندی دارید شما سعی کنید جعبه فیوز 8 تایی انتخاب کنید زیرا جعبه فیوز قلب برق ساختمان است و تمامی سیم های خط بندی قسمت ها  باید در آنجا اتصال یابند پس بسیار پر اهمیت می باشد حتما در انتخاب آن دقت کنید.

3-همانطور که اطلاع دارید کلید و پریز یک پارچه هم در بازار موجود است که بهم متصل شده اند و زیبایی خاصی دارند (مانند تصویر کلید بالا) برای نصب این کلیدها باید قوطی مخصوص آنها را از فروشنده این کلیدها تهیه کنید.

4-قوطی گذاری اشتباه می تواند کیفیت کار  شما را تحت تاثیر قرار دهد برای آن حتما وقت بگذارید و در نصب آن دقت کنید زیرا استارت مرحله برقکاری شماست و قرار است که قسمت دیده شده پایان کار و نمای کار (نصبیجات کلید و ...) شما باشد.

انواع قوطی کلید و تابلو فیوز:

در تصویر بالا مشاهده می کنید که انواع قوطی کلید به صورت پلاستیکی ، فلزی و در کاربردهای مختلف موجو هستند.

تابلو فیوزها هم در نوع فلزی و پلاستیکی (مواد نو و کهنه ) در بازار در مدل 16-10-8-6-2 و ... موجود هستند.

انواع قوطی گذاری :

1-قوطی گذاری بر روی دیوار گچ شده 

همانطور که در قسمت آموزش شیار زنی قوطی و لوله های برق سایت مطرح شد باید برای نصب قوطی بر روی دیوار های گچ شده توسط شیار زن محل نصب را آماده کرد.

 خب برای شروع قوطی گذاری ابتدا قوطی ها را آماد کرد و به تعدادی که در هر قسمت قرار است استفاده شود به هم متصل می کنیم.اگر قوطی ها با کیفیت باشد که پس از اتصال نباید به راحتی از هم جدا شوند اگر از نوع بی کیفیت باشد باید برای محکم شدن قوطی ها کنار هم آنها را با چسب برق بهم بچسبانید.

خب حالا قوطی های آماده شده را یک به یک در شیار هایی که برای آنها زده شده است تست می کنیم و از شیارهای زده شده اطمینان حاصل می کنیم.توجه کنید که در هنگام شیارزنی اگر خط تراز شما هم برش خورده یا کنده شده است باید با شلنگ یا لیزر آن را دوباره بر روی دیوار ایجاد کنید تا در هنگام گچ کردن قوطی خط ترازتان معلوم باشد.

پس از اطمینان از مناسب بودن محل نصب قوطی ها نوبت به نصب آن ها می رسد.بهترین چیز برای نصب قوطی کلیدها استفاده از گچ خاکی یا در صورت نبودن گچ خاکی استفاده از گچ سفید می باشد.توجه داشته باشید گچی که می خواهید استفاده کنید با کیفیت باشد و خراب نشده باشد.

خب یک نکته که شاید تازه کارها به آن توجه نمی کنند ساخت گچ مناسب قوطی گذاری و مقدار آن می باشد.ساخت گچ برای قوطی گذاری باید به صورت سفت شدن فوی (گچ زنده ) انجام شود برخی به اشتباه فکر می کنند باید گچ را مانند گچی که شاگرد استاد کار با هم زدن برای استاد گچ کار می سازد  بسازند (گچ کشته ) این گچ مدت زمان زیادی طول می کشد تا سفت شود و برای کار ما مناسب نیست.

طریقه ساخت گچ برای قوطی گذاری :

ابتدا استانبلوی آماده کرده به مقداری که فکر می کنید توانایی گچ کردن قوطی ها را دارید آب داخل استانبولی ریخته و سپس گچ را بر روی آب در دور تا دور استانبولی پاش دهید. برای تست اینکه مقدار گچ ریخته شده کافی است با انگشت تست کنید که گچ همچنان شل است یا نه پس از ریختن گچ مشاهده می کنید که گچ به آرامی در حال خیس خوردن است خوب حالا گچ آماده قوطی گذاری دارید..

توجه داشته باشید که فقط گچ را پاش دهید و از هم زدن آن خورداری کنید زیرا تمام آن با هم سفت خواهد شد و اینکه  باید گچ را خیلی سفت نسازید که به عبارتی سنگ شود و بلا استفاده به مرور زمان در این کار مهارت پیدا خواهید کرد.

قوطی گذاری دو مرحله دارد مرحله اول مرحله ای است که می خواهیم قوطی را در خط تراز و لب به لب بودن با گچ دیوار تراز کنیم و به صورتی که خودش را روی دیوار حفظ کند مرحله دوم مرحله سفت کاری قوطی ها روی دیوار می باشد یعنی اینکه ما از درست نصب بودن قوطی ها اطمینان حاصل کرده ایم و حالا آنها را محکم می کنیم.

قوطی گذاری مرحله یک (مهار قوطی) :

گچ ساخته شده را از یک گوشه استانبولی  هم زده و بر روی محل شیار زده شده برای قوطی یا تابلو فیوز در حدی که فقط قوطی را مهار و تراز کنیم می مالیم (بهتر است این کار توسط دو نفر انجام شود استاد تراز کردن قوطی و شاگرد مالیدن گچ ) سپس به آرامی و با دقت به خط تراز دقت کرده پایین قوطی را با آن برابر می کنیم و قوطی را از لحاظ لب به لب بودن با دیوار انطباق می دهیم.برای تراز کردن عمودی از تراز می توانید استفاده کنید به مرور زمان چشمان خودتان یک تراز خواهد بود.!!!

 قوطی گذاری مرحله دو (سفت کاری):

خب بعد از اینکه تمام قوطی ها و تابلو فیوز را داخل شیار نصب کردید نوبت به سفت کاری می رسد شما باید قوطی خود را برای ادامه مراحل بر روی دیوار محکم کنید دور تا دور قوطی و محل اتصال قوطی ها را با گچ زنده پر کنید به جز محلی که قرار است لوله ها وارد قوطی ها شود (در بعضی از کارها لوله ها از پایین و ارد قوطی ، در بعضی دیگر از بالا یا هم از بالا و هم از پایین بستگی به نوع نقشه دارد.)

نکته مهم :چه در مرحله مهار قوطی و چه در سفت کاری باید پس از نصب و گچ کاری گچ های اضافی  داخل قوطی ها را تمیز کنید و اگر بر  روی دیوار گچی ریخته شده آن را توسط کاردک پاک شود زیرا مانع سفید کاری خواهد شد و سر وصدای استاد گچ کار را هم خواهید شنید .

در شکل زیر مشاهده می کنید که فقط قوطی مهار شده بر روی دیوار باید برای سفت کاری بین اتصال دو قوطی با گچ پر شود و دور تا دور قوطی که قرار نیست لوله وارد شود بیز محکم شود.

 

در تابلو فیوز زیر مشاهده می کنید که لوله ها قرار است از سقف عبور داده شوند و در قسمت پایین قرار است کابل اصلی وارد شود پس بالای تابلو فیوز و قسمت پایین آن گچ نشده است گوشه سمت چپ را همچنان می توان با گچ برای محکم تر شدن پر کرد.

2-قوطی گذاری بر روی دیوار های کاذب (کناف)

در دیوارهای کاذب برای  قوطی گذاری شما باید قوطی ها خورد را بر روی سازه های روی دیوار کناف پیچ کنید این قوطی ها با قوطی های پلاستیکی معمولی

متفاوت هستند.در تصویر زیر شما یک دیوار کاذب را مشاهده می کنید برای نصب قوطی باید از سازه های فلزی کمک گرفت.

3-قوطی گذاری در محل نصب کاشی و سنگ

قوطی گذاری در زیر کاشی و سنگ تنها تفاوتی که با مرحله قوطی گذاری در دیواری گچی را دارد در این است که شما نیاز نیست برای جای گذاری در محلی که قرار است کاشی یا سنگ شود دیوار را شیار زده و قوطی را در داخل کار بگذارید (مگر مواردی خاص مثل نصب توسط چسب کاشی)

چرا نیاز نیست چون برای نصب کاشی و سنگ حدود پنج سانت ملات سیمان پشت کاشی ریخته می شود و قوطی ما هم پنج سانت دارد پس زیر کاشی دقیقا فضا برای روکار نصب کردن قوطی بر روی بلوکه و هبلکس وجود دارد.

سعی کنید در این مورد زیاد اطراف قوطی را پر گچ نکنید زیرا برای سیمان خوب نخواهد بود در مواردی با استاد کار صحبت کنید شاید خودش قوطی و لوله شما را تراز و نصب کند.

همین طور که در تصاویر زیر مشاهده می کنید قوطی ها در یک خط  تراز نصب شده اند.

 

نکات مهم قوطی گذاری :

1-در مواردی مشاهده شده استاد کار متوجه قوطی کلید نبوده و آن را با گچ سفید (قوطی گم شده زیر گچ ) یا سنگ کرده است پس حتما بصورت دوره ای از کار خود سر بزنید.

2-بعضی از استاد کارها داخل قوطی کلیدهای شما را تمیز می کنند ولی عده ای حتی با پر شدن سیمان در قوطی  آن را تمیز نمی کنند که شما در زمان نصب با سیمان سفت شده به مشکل خواهید خورد حتما در این مورد با پیمانکار و استاد کار صحبت کنید.

3-مهمترین امر در برقکار تعامل با استاد کارها و پیمانکار است از آنها بخواهید اگر در زمان سفید کاری قوطی کلید ها  ، لوله ها و سیم های برق هر کدام وضعیت نامناسبی داشت به شما اطلاع رسانی کنند .

 در پایان این را اضافه کنم که شاید شما عزیزان راه های بهتری را برای نصب و اجرا این مرحله انجام می دهید برق با ما آماده نظرات و انتقادات شما عزیزان می باشد.

پیروز و سر فراز باشید.

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

روز کاری: 9 الی 4

پنجشنبه 9 الی 13

05133686989

ایران ، خراسان رضوی مشهد

برق با ما اکنون به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی در شهر مشهد خدمات زیر را ارایه می دهد. ....

نصب و سرویس انواع آیفون صوتی و تصویری با گارانتی کتبی

اجرای پروژه های برق و عیب یابی برق

نور پردازی مکانهای مختلف

تامین لوازم برق قیمت با ضمانت بازگشت

درباره برق با ما

تیمی متشکل از مهندسین برق که با همکاری استاد کارها و تکنیسین های برق بیش از یک دهه افتخار انجام پروژه های مختلف برقی را بر عهده داشته ایم و امیدواریم رضایت مشتریان را کسب کرده باشیم.

تماس با ما

آدرس شرکت:خراسان رضوی ، خیام شمالی ۵۳ ، خیابان هدایت ۴۹،پلاک ۱/۲
آدرس ایمیل: mohammadjavadi528@gmail..com
شماره تماس: 05133686989

ارتباط مستقیم با مهندس جوادی : 09158801940

ارتباط مستقیم با مهندس جعفری : 09370092523

کانال تلگرام : @barghma

ساعات کاری :

شنبه - ۴ شنبه: ۸ صبح - ۵٫۳۰ بعدظهر
۵شنبه: ۸ صبح - ۲٫۳۰ بعد ظهر
جمعه - بخش پشتیبانی تعطیل می باشد .