Warning: Undefined array key 332 in /home/barghbamj/domains/barghbama.com/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Warning: Attempt to read property "rules" on null in /home/barghbamj/domains/barghbama.com/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Warning: Undefined array key 332 in /home/barghbamj/domains/barghbama.com/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Warning: Attempt to read property "rules" on null in /home/barghbamj/domains/barghbama.com/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 613

انشالله که مشکلتان پس از خواندن مقاله رفع شود در غیر اینصورت اگر ساکن مشهد هستید می توانید جهت رفع اتصالی و نیاز به برقکار در مشهد با شماره تماس 05136686989 تماس حاصل کنید.

دو فاز شدن برق تک فاز

در مورد دو فاز شدن برق تک فاز دو موضوع وجود دارد دو فاز شدن حقیقی یا غیر حقیقی که توضیح می دهم.

در مورد دو فاز شدن حقیقی یعنی اینکه به جای اینکه به مصرف کننده تک فاز 220 ولت اعمال شود 380 ولت اعمال شود در 220 ما یک سیم نول و فاز داریم ولی در 380 ولت دو سیم فاز داریم.

نکته :برای جلوگیری از آسیب رسیدن از وسایل منزل در برابر دو فاز شدن حقیقی از ترانس محافظ مرغوب استفاده کنید.

 در مورد دو فاز شدن غیر حقیقی ما فاز داریم اما نول به گونه ای قطع شده  است و اثر فاز بر روی نول قطع شده به ما یک فاز غیر حقیقی را نشان می دهد که توضیح خواهم داد.

در شکل زیر شما مشاهده می کنید که دو سیم از کنار یکدیگر عبور کرده اند و جریان از داخل سیم l1 عبور می کند جریان عبوری باعث ایجاد فلوی مغناطیسی خواهد شد که بر روی سیم  l2اثر خواهد گذاشت.در مورد قطع شدن سیم نول اثر فلوی مغناطیسی فاز را نشان خواهد داد.

در کل فلوی مغناطیسی در تمامی سیم های حامل جریان وجود دارد و مربوط به علم فیزیک است فرمول های مختلفی برای محاسبه آن وجود دارد.

برای تست قطعی نول و مشاهده دو فاز غیر حقیقی یک کابل آیفون 4 رشته تلفن پیدا کنید که به جایی متصل نباشد به یک سر کابل  و یکی از رشته ها سیم ها فاز را وصل کنید در سر دیگر کابل  مشاهده خواهید کرد تمامی رشته سیم ها دارای فاز هستند.

مواردی که در برق منزل دو فاز غیر حقیقی رخ می دهد.

1-جابجا وصل شدن در کنتور برق و تابلو فیوز

یکی از مواردی که امکان دارد رخ دهد متصل کردن جا به جا سیم نول و فاز در منازلی است که در منزل خود تابلو فیوز دارند.شاید برقکار شما سیم ها را متصل کرده باشد و در زمانی که کسی قصد گرفتن انشعاب از کنتور شما به هر دلیلی مانند جوشکاری را داشته بعد از اتصال سیم ها آنها را برعکس متصل کرده باشد.

با وصل کردن بر عکس سیم نول و فاز شما یک چیز عجیب را مشاهده خواهید کرد در تابلو فیوز خود می بینید که زمانی که فیوزها بالا می باشد دو سر آن فازمتر را نشان نمی دهد و برعکس زمانی که فیوز ها پایین می باشد خروجی همه آنها فاز را نشان می دهد.به غیر از سیمی که به فیوز اصلی متصل شده است.(سیم اصلی که باید فاز باشد ولی نول است اکنون برای همین نشان نمی دهد)

خب راه حل این مورد که مشخصه باید سیم نول و فاز را در کنتور برق بر عکس کنید در مواردی امکان دارد یکی از فیوزهای  شما خراب شده باشد و باید تعویض گردد توسط فاز متر فیوزها را تست و سپس تعویض کنید.

 

تصویر بالا را مشاهده کنید اگر فاز ونول درست باشد شینه آبی رنگ باید باید فاز را نشان ندهد و فیوزها هم همه از  سمت ورودی خود  فاز داشته باشند و فیوزهایی که بالا زده شده اند باید در خروجی فاز داشته باشند.

اگر فاز و نول بر عکس متصل شده باشند شینه آبی رنگ فاز را نشان خواهد داد و فیوزها در سمت ورودی خود نول دارند و آنهایی که بالا زده شده اند در خروجی نول را نشان خواهند داد اما آنهایی که پایین هستنددر خروجی  فاز غیر حقیقی را نشان خواهند داد.

نکته بسیار مهم : اولین کار و مهترین کار در تابلو فیوز اطمینان از این است که سیم نول و فاز اصلی که از کنتور آمده است  متصل باشد توسط لامپ تست از وصل بودن فاز و نول مطمئن شوید.

2-متصل کردن جا به جا در کلیدها

سیم کنتور و تابلو فیوز به درستی خط بندی شده است ولی هنگام اتصال سیم ها به کلید دو پل ، تک پل ،تبدیل سیم فاز و نول بر عکس متصل شده است .

در زمان قطع بودن کلید شما در مصرف کننده روشنایی لامپ مهتابی یا ... دو فاز غیر حقیقی را مشاهده خواهید کرد.

3-متصل شدن جا به جا در سنسورها

سنسور های مختلف که ورودی فاز و نول می گیرند هم مانند کلیدها عمل می کنند با این تفاوت که هوشمند و اتومات هستند.

کلیپی که در سایت به نام دو فاز شدن برق منزل می باشد متعلق به تایمر راه پله می باشد همانطور که می بینید لامپ سقفی دو فاز را نشان می دهد زیرا فاز ونول تایمر بر عکس وصل شده است با زدن شستی تایمر فازغیر حقیقی  که  نول قطع شده است متصل می کند.

 

4-قطع شدن سیم نول

در صورتی که موارد بالا اتصال کلیدها و سنسور ها ،اتصال فاز و نول درست باشد و باز هم  فاز غیر حقیقی یا همون دو فاز را  مشاهده کنیم  سیم نول قطع شده است.

این مورد در اثر دریل کاری و آسیب دیدن سیم نول ،ضعیف بودن سیم ها و قطع شدن سیم از داخل ،اتصال نادرست سیم ها هنگام انشعاب گیری ،اتصال بخاری برقی یا دستگاه جوش به پریز ضعیف و ... رخ دهد راه حل هم دنبال کردن خط قطع شده پیدا کردن آن و اتصال دوباره می باشد.

مثلا در منازل قدیمی ساز این اتفاق در جعبه تقسیم های برق بسیار رخ می دهد.

شما اول از همه باید موارد بالا را چک کنید و از قطع شدن نول مطمئن شوید سپس ببینید نزدیکترین کلید و پریز به نول قطع شده کدام است.آنها را هم یک به یک تست کنید تا به سیم قطع شده برسید.

نکته : سیم کشی شما از نوع مهندسی می باشد یا بازاری؟ بین این دو تفاوت می باشد در مهندسی خط ها همه بصورت مجزا متصل می شود برای کولر ها خط جدا ،روشنایی اتاقها جدا،پریز های اتاقها جدا ،پریزهای حال جدا، روشنایی حال جدا  و ... متصل می شوند ولی در بازاری امکان دارد پریز و روشنایی اتاق به یک فیوز و حال و پذیرایی هم بدین شکل و کولر هم به طور مشترک به یکی از خط های فار متصل  باشد.

تصویر زیر قطع شدن سیم در اثر دریل کاری را نشان می دهد.

 در صورت هر گونه سوال در مورد این موضوع سوال خود را در فرم زیر مطرح کنید.

از مهمترین موارد ی که باعث دو فاز شدن می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1_کشیدن بار ناگهانی از سیم کشی ضعیف 

۲_ اتصال کولر گازی به سیم های ضعیف

۳_ اتصال بخاری برقی

۴_اتصال دستگاه جوش

۵_قطع شدن نول کل شبکه

۶_ خراب شدن فیوز

۷_ضعیف بودن اتصال سیم ها

۸_باز کردن لوسترهای توسط مستاجر قبلی ؟!!!

دلیل این مورد در سیم کشی منازلی می باشد که فاز و نول از سقف عبور داده شده اند.

۹_ فعالیت ساختمانی طبقات دیگر 

۱۰_ کشیده شدن پریز ها و در رفتن از داخل پریز (سیم نول)

۱۱_ قطع شدن ترمینال نول از داخل کنتور یا آب شدن ترمینال و سیم 

دیدگاه‌ها  

#71 جواد 1400-07-06 23:17
سلام من وقتی از جعبه تقسیم فیوزو میزنم تو خونه نول و فاز برق دار میشن اما از کنتور نه مشگل از کجان؟
#70 جواد 1400-07-06 23:17
سلام من وقتی از جعبه تقسیم فیوزو میزنم تو خونه نول و فاز برق دار میشن اما از کنتور نه مشگل از کجان؟
#69 علی 1400-06-01 08:55
سلام روز بخیر
بعد از اتصال سیم فاز به مینیاتوری وقتی که فازمتر رو میزنم چراغ فازمتر روشن نمیشه این طبیعی هست و ایت که وقتی که تمام میاتوری ها رو خاموش میکنم یکی از سیم های فاز هنوز برق داره و مثل این هست که اصلا به مینیاتوری وصل نیست ممنون میشم اگر کمکم کنید
سلام سیم فارو نول زیر ترمینال کنتور را بر عکس کنید.
#68 نوید 1400-05-01 10:09
سلام از یک کابل 3*50*25 المینیوم با کلمپ انشعاب یه کابل دیگه با همین مشخصات وصل کردم بعد از وصل کردن نول و یکی از فاز ها متوجه شدم که دو رشته دیگر از سیم ها که از هر دو سر ازاد هستند و به هیچ چیزی متصل نیستند و عایق شدن 80 ولت برق دارن. ایا با وصل شدن یکی از رشته های کابل تا 80 ولت القا داره یا غیر طبیعیه اگر دو سیم دیگه رو هر کدام به فاز خودش وصل کنیم مشکلی پیش نمیاد
#67 محمد علی 1400-04-31 19:05
با سلام
مشکلی برقی که داریم قبلا در اپارتمان های قبلی نبود و این جایی که چند سالی میشه ساکن هستیم پیش اومده چندتا از وسایل برقی ما به مرور زمان سوختند یا اینکه نیم سوز شدند مثل تلویزیون، مانیتور و مودم و قطعات کامپیوتر این ها به مرور زمان دچار خرابی شدن
همینطور بذنه وسایلی که آداپتور دارند به شدت داغ می شود
به نظرتون مشکل از کجاست و چگونه باید عیب یابی و رفع شود؟
با تشکر
با سلام ابتدا از سیم کشی منزل مطمئن شوید توسط متخصص
در مرحله بعد از ورودی شبکه برق مطمئن شوید
اتصالات برقی را هم چک کنید.
#66 آریا 1400-04-19 20:03
سلام
جای فاز و نول جعبه فیوز ما عوض شده بود ولی کولر گازی بدون مشکل کار میکرد حالا که جای فاز و نول رو درست کردیم آیا امکان دارد بعد از روشن کردن کولر فیوز بپرد؟ آیا اصلا جا به جا بودن فاز و نول تاثیری در کارکرد فیوز داردج؟
سلام جهت ایمنی باید فاز و نور به درستی متصل شود.اگر جای فاز و نول جابجا شود باز هم کولر گازی عمل می کنند .
#65 محمد موسوی 1400-03-29 19:43
متشکرم از لطف شما
#64 محمد موسوی 1400-03-29 19:42
چگونه می توان از ۲فاز نول تهیه کرد
#63 محمد موسوی 1400-03-29 19:41
سلام وقت بخیر خسته نباشید چگونه می‌شود از برق ۲ فاز نول تهیه کرد
#62 amin 1400-03-27 18:44
با سلام تو یه ساختمان ویلایی سر سیم ورودی 220 دارم ولی زیر بار شدیدا افت ولتاژ میده در حد 50 و عملا بجر دوتا لامپ ال ای دی هیچی نمیشه استفاده کرده
بعد روشن شدن دو لامپ 0.4 جریان کشی دارم و 160 ولت لطفا راهنمایی کنید
#61 Hamid 1400-03-22 00:38
سلام،
در قسمت جعبه تقسيم داخل كولر، وقتي به سيم فاز و نول پمپ آب، فازمتر ميزنم، هر دو برق داره،
كلا كولر كار نميكنه، نه پمپ اب نه خود موتور.
پمپ آب رو جداگانه به برق زدم كار ميكنه،
كولر كار ميكرد، يهو اينجوري شد.
ممنون ميشم راهنمايي كنيد،
سلام موارد زیر چک شود
اطمینان از سالم بودن کابل کولر و اتصالات
اطمینان از سالم بودن کلید کولر
قطع نشدن نول ورودی
#60 محمد 1400-03-12 13:14
سلام ببخشید ما برق خونمون کلا قطع شده سیم نول هم برق داره مسی عیب یابی هم نمیدونیم از کجاست راهنمایی میکنید
سلام عیب یابی باید توسط متخصص انجام شود.
عیب یابی از سمت کنتور به داخل منزل انجام می شود.
#59 مسعود نوبری 1400-03-10 12:26
تابلو برق ما سه فاز است مد تی است گاهی که کولر میخواهد روشن شود یک صدایی مثل زدن فیوز برق پایین وبالا سریع می دهد البته برقی خاموش و روشن نمی شود ولی کولر روشن میشود
سلام کولر آبی است و یا گازی ؟
مسیر کابل کولر را دنبال کنید و فیوز را چک کنید.
#58 حیدر 1400-03-09 18:58
سلام من دریک آپارتمان ۴واحدی ساکن هستم چند روز پیش بدون استفاده از کولر بدنه کولر برق داشت با اینکه کل فیوزها را از کنتور وجعبه فیوز قطع کردم باز برق داشت با مولتی متر چک کردم نول پریزها ۱۲۰ ولت برق داشت علت را به هیچ عنوان نفهمیدم اما با وصل فیوز ۲۲۰ ولت برق هست
#57 سعید 1400-03-08 23:24
سلام من به یک مشکل عجیب روبه روشدم اینکه فازمتر سیم فاز رانشان نمی‌دهد لی سیم نول روشن می‌شود واینکه وقتی کلید لامپ خاموش است وقتی فاز لامپ رابه درب آهنی خانه وصل میکنم لامپ روشن میشه درصورتی در اصلا برقی که آدم رو بلرزونه نداره لطفا راهنمایی بفرمایید
با سلام جای فاز و نول شما در کنتور عوض شده است.
دلیل اینکه با اتصال فاز به درب آهنی لامپ روشن می شود مشترک زمین است.
#56 علی اخباری 1400-03-01 18:52
سلام وقت بخیر
با ۲ عدد کنتور یکی ۲۵ آمپر و یکی ۳۲ آمپر تک فاز میشود فاز های آنها را در یک تابلو برق جدید تجمیع کرد تا ۵۷ آمپر برق یکجا به ورودی برق یو پی اس وصل کرد؟ راه حل مناسب چیست!؟
سلام همچنین امکانی وجود ندارد.
#55 توحید 1400-02-26 05:26
سلام، ممنون، مشکل من با راه حل های شما برطرف شد
#54 علیرضا 1400-01-24 18:26
سلام.ما در یک ساختمان ۵ واحدی زندگی میکنیم.پمپ ساختمان را به تازگی تعمیر کردیم.زمانی که اب را باز میکنم و پمپ ساختمان به کار می افتد برق خونه یه اتصال کوچیک پیدا میکنه یا واضح تر بگم تمام برقها یه چشمکی میزنن.مشکل از کجاست؟
سلام احتمال داره از ضعیف بودن نول شبکه یا نول سیمکشی باشد.
این مورد باید توسط متخصص بررسی شود.
#53 محمد 1399-12-28 09:06
سلام
من یک خشک کن ال جی خریدم و وقتی ان را به برق منزل زدم به مدت ۴۰ ثانیه کار کرد وبعد از ان از کار افتاد. وقتی پریز برق را چک کردم هر دو یعنی فاز و نول برق دارد چگونه من میتوانم این را درست کنم
ممنون میشوم اگر راهنمای کنید
#52 محمود 1399-11-14 14:05
سلام .چراغ راه پله ما زمانی که لامپ رو درون سرپیچ گذاشتم برق فاز و نول به صورت درست است ول وقتی لامپ رو به سرپیچ می بندم دو فاز میشه علتش چیه؟
سلام با اهمتر تست بگیرید
#51 محمود روشن 1399-11-14 13:45
:lol:سلام خیلی ممنون از راهنمایی خوبتان.
#50 رضا 1399-11-05 18:43
با سلام
لامپ داخل حمام اخیرا در صورت قرارداشتن کلید در وضعیت خاموش باز هم نور ضعیفی دارد یعنی وقتی لامپ رو باز کردم و فازمتر گذاشتم دیدم در حالت خاموش هم برق ضعیفی در فاز وجود دارد. خواهشمندم در خصوص علت و نحوه برطرف کردن آن راهنمایی بفرمایید.
با سپاس فراوان
سلام دلیل آن احتمال زیاد چراغ داخل کلید است و یا برعکس شدن فاز و نول منزل
#49 حسن. 1399-10-22 10:55
کلیدوپریزهای اشپزخانه وحمام دوفاز شده اند.علت چیست؟
سلام قطع شدن نول یا فیوز
#48 حسن. 1399-10-22 10:55
کلیدوپریزهای اشپزخانه وحمام دوفاز شده اند.علت چیست؟
سلام قطعی نول ، خرابی فیوز و موارد گفته شده در مطلب
#47 مهران 1399-09-15 08:14
سلام من مهران هستم ، اگه در یک راهرو دونفر همزمان کلید پریز یک لامپ رو همزمان با هم برزند چه میشود
#46 نوروزی 1399-07-04 10:56
سلام،
از دیشب چراغ ها و پنکه اتاق روشن نمیشن. بررسی کرده‌ام و سیم ها دو فاز نشده‌اند. فیوزها هم سالم هستن. جالب اینکه حتی هولدر چراغ ها هم برق دارن. اگه نول مشکل نداره، ایراد از کجا می تونه باشه و چطور حلش کنیم؟
#45 فریبا محمدی 1399-06-16 09:33
سلام.من محمدی هستم.آیا در این صورت(قطع کردن لامپ کلید) مشکل دو فازی شدن یا بسته نبودن فاز به کلید اصلاح میشود چون ما هم دقیقا در مورد چراغ آشپزخانه و بالکن آشپزخانه همین مشکل را داریم و برای راه حل در آشپزخانه لامپ داخل کلید را قطع کردیم و برای بالکن از لامپ حبابی استفاده کردیم چون لامپهای کم مصرف چشمک زن میشوند ولی لامپهای تنگستن اینگونه نیستند.
#44 فریبا محمدی 1399-06-16 09:22
به نقل از خلیل:
سلام چرا وقتی چراغ خونم خاموشه شروع میکنه چشمک زدم انگار برق برگشتی داره از کجا نمیدونم؟
سلام اگر لامپ داخل کلید را قطع کردید باز هم نشد فاز و نول دو سر لامپ را بر عکس کنید.

سلام.من محمدی هستم.آیا در این صورت مشکل دو فازی شدن یا بسته نبودن فاز به کلید اصلاح میشود چون ما هم دقیقا در مورد چراغ آشپزخانه و بالکن آشپزخانه همین مشکل را داریم و برای راه حل در آشپزخانه لامپ داخل کلید را قطع کردیم و برای بالکن از لامپ حبابی استفاده کردیم چون لامپهای کم مصرف چشمک زن میشوند ولی لامپهای تنگستن اینگونه نیستند.
#43 علی 1399-05-28 21:19
سلام
یه سوال دارم
منزل ما قدیمی ساز هستش و این مورد که میگم داره برای تک تک کلید و پریزها اتفاق میوفته و اونم اینه که داخا سرپیچ برق هست و کلید هم سالمه اما لامپ روشن نمیشه
لطفا راهنمایی کنید
با تشکر
با سلام احتمال زیاد دو فاز شده.
#42 اسماعیلی 1399-05-09 12:50
سلام ببخشید کولر ما در حال کار کردن یکدفعه موتور و پمپش قطع شده و پس از بررسی ترمینال متوجه شدم که نول وجود ندارد و تبدیل به دوفاز شده...
لطفا راهنمایی کنید ۰۹۱۸۹۱۹۲۴۴۸
#41 محمدحسام 1399-05-02 11:32
باسلام
سنسوری چشمی میخواستم وصل کنم که متوجه شدم دوتا سیم پشت لامپ هر دو فاز دارن یعنی فازمتر روشن میشه
سیم کشی قدیمیه فهمیدم فاز رو مستقیم دادن ظاهرا نول توی کلیده ولی وقتی کلید رو میزنم لامپ روشن میشه
چطور در وضعیت خاموش بودن لامپ هردو سیم فاز داره ولی باز زدن کلید یکی نول میشه و لامپ روشن میشه
در ضمن اینم بگم میخوام فاز سنسور با کلید وصل بشه
#40 ایرج 1399-04-24 03:34
سلام خسته نباشید
برای چراغهای دور باغ
یک نول و دورشته فاز از قوطی ها عبور داده داده ام.
آیا میتوان یک رشته فاز را برای کلید های هر چراغ زیر آن استفاده کنیم و یک رشته فاز را در یک کلید در اول باغ وارد کنیم و در هر کلید چراغ آن رشته فاز را به خروجی فاز هر کلید وصل کنیم.
یعنی چراغ ها هم با کلید خودشان روشن شوند و هم با یک کلید میانبر.
در اینجا اگر هردو کلید (کلید خود لامپ و کلید میانبر) روشن باشند دو فاز به هم متصل میشوند.
آیا این روش مشکلی دارد؟
ممنون میشم راهنمایی کنید
با سلام موردی ندارد ولی حتما افت ولتاژ را در نظر بگیرید و این مورد رخ می دهد که برای خاموش کردن همه آن چراغهایی که کلیدشان پایین زده شده است باید یا تک به تک کلید آنها را قطع کنید و یا فاز کل خط را .
مهمتر از موارد موارد بالا مورد ایمن کردن کلید در پایه چراغها از آب و رطوب و ... است.
#39 عیسی قربانی 1399-04-12 06:30
سلام،واسه کلبد تک پل از پریزبرق گرفتم ک نول رو مستقیم ب سرپیج (لامپ)دادم و فازرو ب کلید بازهم فاز دارم تو لامپ ولی روشن نمیکند09153891053
سلام عکس محل اتصال را واتساپ کنید.
#38 سعید 1399-04-08 07:15
سلام، خسته نباشید.
دو سؤال در خونه‌ی قدیمی دارم، علت و راه‌کار میخوام:
۱) سیم راهرو فاز دارد، سرپیچ هم سالم است. ولی لامپ روشن نمی‌شود.
۲) کلید دو پل، بعضی از لامپ‌های لوستر (نه همه‌ش) وقتی کلید قطع است هم روشن می‌شوند.
با تشکر
#37 سعید 1399-04-08 06:51
سلام، خسته نباشید.
دو تا سؤال تو خونه‌ی قدیمی دارم، علت و راه‌کار میخوام.
۱) سیم‌های چراغ راهرو برق دارن، سرپیچ هم سالمه، ولی لامپ روشن نمیشه.
۲) کلید دو پل رای لوستر، چند تا از لامپ‌های لوستر (نه همه‌ش) وقتی کلید رو قطع می‌کنیم هم روشن میمونه.
با تشکر
#36 نادر احمدی 1399-03-23 09:05
سلام عرض کردم. چراغ یکی از اتاقهای خونم رو که روشن میکنم میتونم چراغ اتاق کناریشو روشن یا خاموش کنم ولی اگر چراغ اون اتاق اولی خاموش باشه چراغ اتاق بقلی هم خاموش هستش. چطور مشکلو میشه حل کرد ممنونم
سلام کلید را باز کنید سیم برگشت فاز بجای اتصال به فاز به برگشت فاز وصل شده است.
#35 مرتضی ایزدی 1399-03-07 15:59
سلام
خسته نباشید
برق واحد ما یه مشکلی پیدا کرده و پریزها فقط در شب دوفاز میشن و پکیج کار نمیکنه ولی بقیه وسیله های برقی و روشنایی ها کار میکنن و در روز هیچ مشکلی نداره و دوباره شب این مشکل پیش میاد
اگر کمکم کنید ممنون میشم
با سلام سیم کشی مهندسی یا قدیمی ساز
#34 علی رضایی 1399-03-01 19:27
در منزل قدیمی که فقط دارای یک فیوز است متوجه اتصالی شدم که فیوز نمی پرد ولی نشتی فاز دارد لامپ صد را سری کردم ولی متوجه نشدم راهنمایی بفرمایید
با سلام باید در مسیر های مختلف که انشعاب گرفته شده است مانند جعبه تقسیم ها در سر راه خط ها فیوز تند کار قرار دهید تا ایتدا متوجه شوید اتصالی در کدام قسمت است سپس رفع عیب کنید با یک فیوز عیب یابی بسیار مشکل است.
در صورت متوجه نشدن توضیح تماس بگیریید.
#33 خداداد 1399-02-26 10:58
سلام من یه ژنراتور تک فاز دارم ازاون برق میگیرم وقتی کابل بهش وصل میکنم دوسر سیم برق داره در ضمن مسیرم تا جای که ازبرق استفاده میکنم حدود۱۳۰متر هس که در ای مسیر کابل برقم چن تیکه هس باید چکار کنم که دوسر سیم برق نداشتهدباشه .. به تشکر
با سلام باید طول مسیر را از سمت کنتور به داخل منزل توسط یک لامپ تست ۱۰۰ وات چک کنید تا محل قطعی را پیدا کنید .پس از یافتن اتصالات را محکم کاری کنید تا در برابر نشتی و رطوبت مقاوم باشد.
#32 amir hossein 1399-02-18 10:38
سلام پریز ها مشکل ندارن ولی هر کدام از کلید های برق را میزنیم لامپ ها روشن و خاموش میشود.علتش چیه؟؟؟؟؟/
#31 رضا 1399-02-15 08:12
سلام یک سیم رابط پنج خانه بوسیله یک کابل سه سیم درست کردم قبلاً کار میکرد ولی الان از دیشب هر دو خانه پریزها برق داره ولی جواب نمیده لطفاً راهنمایی کنید. ممنون
سلام یکی از سیم ها قطع است.اتصال و کابل را چک کنید.
#30 ساچان رخ 1399-02-09 06:04
سلام کمک کنید برق های خونم اتصال کردند الان سیم ها برق دارن ولی لامپ کولری چیزی روشن نمیشه چکارشون کنم
سلام قطعی نول دارید احتمالا از یک برقکار متخصص کمک بگیرید
#29 سمیرا خانوم 1399-01-17 09:58
به نقل از سمیرا خانوم:
سلام پدرم لامپ وصل کرد به جایی که برای لوستر هست، چهارتا سیم بود الان که لامپو زدیم یه بار روشن میشه ولی خاموش نمیشه یه بارم کلا روشن نمیشه، لطفا راهنمایی کنید ممنونم
سلام مدل لوستر و محل سیم کشی را تلگرام کنید.
مدل های نصب لوستر ها متفاوت است.

به کدوم شماره یا ایدی تلگرام کنم؟؟
09158801940
#28 سمیرا خانوم 1399-01-16 09:26
سلام پدرم لامپ وصل کرد به جایی که برای لوستر هست، چهارتا سیم بود الان که لامپو زدیم یه بار روشن میشه ولی خاموش نمیشه یه بارم کلا روشن نمیشه، لطفا راهنمایی کنید ممنونم
سلام مدل لوستر و محل سیم کشی را تلگرام کنید.
مدل های نصب لوستر ها متفاوت است.
#27 alisan 1399-01-12 20:47
سلام امروز یکی از سیم های چراغ گاز محله پاره و اقتاده روی سیم دیگر و باعث دو فاز شدن برق شده بود و من که محافظ پکیچ پارت برای پکیچ داشتم باعث سوختن سیم پکیچ شده بود و سیم کشی آسانسور هم سوخته بود سوالی که داشتم بهترین راه حل برای این موارد که از بیرون ساختمان میاد و دو فاز میشه چیه و راهکار چیه . ممنون
#26 احمد 1399-01-07 17:53
با سلام در منزل پریز اتاقها و حمام و کلید اشپزخانه نول انها برق ارد ولی پریز پدیرای و کلید انها درست است و کلید مینیاتوری را هم قطع کردم باز برق دارد چطور و کجا را تست کنم
با ادب و احترام
با سلام اگر تابلو فیوز دارید در تابلو فیوز اگر ندارید در جعبه تقسیم ها
هر چند امکان قطعی در مسیر ها وجود دارد.
#25 ابوالفضل 1399-01-05 19:28
سلام زمانی که فازونول رابه فتوسل وصل میکنم سیم نول هم فازمیشود ایا مشکل ازفتوسل هست یانه
سلام امکان خراب بودن فتوسل وجود دارد در جایی که مطمئن هستید فاز و نول درست متصل است فتوسل را تست کنید.
#24 مهدی هژبری 1399-01-03 05:39
سلام.من یه لوستررووصل کردم کلیدش 2پل یک پل کلیدروکه میزنم لوسترروشن میشه ولی اون پل دیگه روکه میزنم هم لوستروهم اون لامپ دیگه کم نورروشن میشه.ممنون میشم راهنمایی کنین :oops:
سلام سیم نول را استباه متصل کردید ، دو سیمی که در لوستر بهم متصل است (استاندارد) سیم های فاز و سیم تک نول می باشد.
باید بدانید که سیم هایی که بهم وصل می شوند چه در لوستر و چه در سقف درست متصل شده اند.
#23 آرمین 1398-12-15 21:50
سلام الان برق پایین ساختمون هست ولی هیچ برقی از هیچکدوم از سیما داخل خونه نداره. مشکل از کجاست؟
سلام داخل مطلب توضیح دادم موارد را
#22 حسین 1398-12-12 20:29
سلام موتور برق ۷کیلوات خریدم اینورتر وصل کردم ولی ترانس سوخت چرا سوخت امکان داره دو فاز شده باشه موتور برق
#21 حسن نعیمی رعدآسا 1398-12-02 13:52
باسلام
از استان البرز هستم. زمانی که فیوزهای داخل منزل رو قعط میکنم بجای اینکه برق قعط شود برق دوفاز میشود .
لطفا راهنمایی کتید .
۰۹۳۶۹۲۵۴۵۷۸ ۰۹۹۰۵۶۲۱۰۵۱ با تشکر
سلام سیم های خروجی کنتور را بر عکس کنید.
#20 رستمی 1398-11-26 11:26
با سلام
دیروز تانکر پلی اتیلنی را در خانه وصل کردیم و بعد برقکار پمپ را به تانکر وصل کرد .فلکه ی ورودی را بازکردیم و یک ساعت بعد که تانکر در حال پر شدن بود برقکار سراغ شیر خروجی رفت تا آن را بازکرده و بعد پمپ را روشن کند که ناگهان دچار برق گرفتگی نسبتا شدیدی شد که اگر دستکش نداشت قطعا شاید زنده نمی ماند و این در حالی بود که پمپ حتی به برق هم نبود.
در ادامه فیوز را قطع کردیم و برق ساختمان قطع شد ولی شیر فلکه ی خروجی مخزن هنوز برق داشت و در اتفاقی عجیب برای 5 دقیقه حتی برق شهر هم قطع شد ولی باز شیر فلکه ی خروجی مخزن هنوز برق داشت که همگی متحیر مانده بودیم و ساختمان را ترک کردیم
صبح امروز دوبار با فاز متر و ولتمتر به سراغ شیر فلکه رفتم و عجیب بود که اصلا برق نداشت
حالا به شدت نگرانم چون نفهمیدیم مشکل چه بود و چگونه برطرف شد و اگر دباره شیر خروجی برقدار شود شود ممکن است با باز کردن و یا دست زدن به شیر آب برقگرفتگی ایجاد شود.
اگر راهنمایی بفرمایید ممنون میشوم
#19 مهدی سپهری 1398-11-18 20:38
سلام اتصالی داخل واحد ساختمان هست مشخص نیست کجاست برقکارم ایراد رو نمیتونه پیدا کنه چون روزی دو سه بار برق قطع میشه فیوز رو میزنیم بالا وصل میشه
سلام نم و رطوبت و اتصال به بدنه از اتصالی هوایی هستند که باید به طور تخصصی پیدا شوند.
پیشنهادم قرار دادن فیوز تند کار در مسیر ها است تا محل دقیق اتصالی را پیدا کنید.
#18 reza 1398-10-25 16:09
سلام ساختمان ما فازمتر که ب پریز میزنی دوتا برق دارن یکیش ضعیفتر دلیلش چیه
سلام نول احتمالا نشتی دارد به درستی وصل نشده است؟
#17 خلیل 1398-10-21 11:09
سلام چرا وقتی چراغ خونم خاموشه شروع میکنه چشمک زدم انگار برق برگشتی داره از کجا نمیدونم؟
سلام اگر لامپ داخل کلید را قطع کردید باز هم نشد فاز و نول دو سر لامپ را بر عکس کنید.
#16 emran abdollahi 1398-10-20 04:12
سلام
در روز بارانی پنل های led بدون اینکه کلید روشن باشد نور ضعیفی دارند. فقط روز بارانی این اتفاق می افتد.
در ساختمان مثبت و منفی کلیه کلید و پریز ها رعایت شده است
آیا می تواند از کنتور که در بیرون نصب شده یا روشنایی های بیرونی باشد؟
سلام بله می تواند از نشتی کابل کولر گازی ،آبی و یا کابل برق ورودی منزل باشد.
#15 جلیل 1398-10-10 14:35
با سلام چک شود که پریزی که شما مینی فرز رو به اون زدین کلید روشنایی در کنارش هست اگر هست احتمال اینکه فاز کلید رو از پریز گرفته باشه زیاده ودر اثر همینه که شما وقتی مینی فرز رو به پریز میزنید لامپهای ال ای دی شروع به چشمک زدن میکنه اگر به غیر از اینه احتمالا مینی فرز شما فاز برگشتی داره
#14 جلیل 1398-10-10 14:30
قطعی نول چک شود
#13 جلیل 1398-10-10 14:26
با سلام احتمالا سیمها شاید شل باشند خطها رو از داخل کلید تا لامپ چک شود
#12 جلیل 1398-10-10 14:02
صدر صد قطعی نول چک شود
#11 جلیل 1398-10-10 14:00
با سلام اگر تعداد یخچالهای شما زیاد میباشه باید از برق سه فاز استفاده بکنید یعنی تقسیم بار بشه احتمالا در وله اول باید کنتور به 3 فاز تغییر داده بشه دوم باید سیم کشیهاتو قوی بکنی که برای روشنایی شما بین 1/5 تا 2/5 مینونی استفاده بکنی سوم برای یخچالها اگر کوچیکه باید سیم 4 براش استفاده بکنی برای یخچا لهای بزرگ هم میتونی از سیم 6 استفاده بکنی ولی برای ورودی واصای حتما از کابل 10 استفاده بکن مطمن باش نتیجه میگیری
#10 اشکان 1398-09-30 16:10
ممنون ،بسیار مفید واقع شد، واقعا ممنونم
#9 امید 1398-09-27 04:13
سلام استاد، چراخ صفحه کلید دیجیتال کولر آبی با رفتن برق ساختمان دایم روشن و خاموش می شود و هیچکدام از کلیدها کار نمی کند البته بعد از چندین ساعت خودبخود درست می شود علت چیست
ممنون
با سلام در مورد تعمیرات کلید کولر دیجیتال اطلاعاتی ندارم.
#8 امیر 1398-09-25 14:31
سلام استاد. ما مغازمون سی متره یه برقکار اومد برقاشو وصل کرد بعد بنایی سیم 1.5 و 2.5 گف بگیرین برای سیم کشی 7 تا یخچال داریم صنعتی که سر هر کدوم محافظ هم هست الان مورد اینه یه وقتا برق روشنایی مغازه سو سو میزنه انگار ضعیف و قوی میشه و اینکه یخچالا گاهی دارای برق ضعیف هستند کمک کنید
سلام احتمال زیاد نول شما ضعیف است باید سیم کشی شما با سیم خوب و قوی باشد اصلا ریسک نکنید و یک برقکار ماهر را برای بازید و اصلاح بیاورید.
#7 مجتبی 1398-08-09 07:36
سلام یکی از سرپیچ های که به فتوسل وصله 2فاز شد وبقیه یک فاز میرسونن جالب اینجاس با اینکه فاز میرسونه ولی لامپ رو روشن نمیکنه راهنمای کنین لطفا
سلام فتوسل را از مدار خارج کنید و مطمئن شوید فاز و نول وصل است.
موردی که فرمودید قطعی نول است.
#6 مهدی اهری 1398-08-06 16:33
سلام من کلید دوپل خانه مان را که 2فاز بود درست کردم یعنی نول را به صورت مستقیم به لامپ ها بردم وفاز را از طریق کلید به لامپ ها رساندم .ولی بعد از انجام این کار روزی 2یا3بار برق خانه برای یک لحظه قطع ووصل میشود.حالا مشکل از کجاست.؟
سلام چه مشکلی داشتید که این جابجایی را انجام دادید؟
#5 یوسفی ابراهیم 1398-08-04 12:39
سلام یک سیم برق برای پریز از جعبه فیوز کشیدم جهت پریز انتهای اتاق سیم جداگانه نکشیم از همون سیم استفاده کردم ولی متاسفانه موقع وصل سیم به سیم دیگه برق میره ولی فیوز قطع نمیشه میشه ممو راهنمایی کنید چیکار کنم؟
سلام یعنی فکر می کنم فاز و نول را درست اتصال ندادید برای توضیح دقیقتر تلگرام پیغام ارسال کنید
#4 جعفر 1398-08-03 05:18
سلام کنتر بعداز فیوز اصلی برق ندارد ولی لامپهای ساختمان ب جز یکی کار نمیکند علتش چیست
#3 داوود 1398-07-10 19:33
سلام.یکی از کلیدهای لامپ منزل ما دو فاز شده است چکار باید کنم؟
سلام یعنی قطع شده .متعلق به لوستر است یا مهتابی؟
پیچ قرمز کلید باید فاز را نشان دهد .وپیچ های دیگر باید زمانی که کلید وصل است فاز را نشان دهند.
#2 احمدوند 1398-07-07 10:47
سلام چراغهای داخل پارکینگ بوسیله فتوسل شبها روشن میشه از چند شب پیش فقط اولین لامپ ورودی روشن وبقيه لامپها روشن نمیشه وقتی لامپ. دوم و سوم را تست کردم دو فاز شده !! لطفا سريعتر راهنمایی کنید ممنون
سلام مسیر سیم لامپ های دوم و سوم را دنبال کنید سیم نول قطع شده
احتمال زیاد در محل سربندی سیم ها قطعی ایجاد شده
#1 حسین طاهریان 1398-07-06 01:48
سلام وقتی سنگ فرزرابرای استفاده به برق میزنم وروشن میکنم چراغهای ال ای دی شروع به چشمک زدن میکنندخواستم علت راجویا شوم باتشکر
سلام منظورتان را متوجه نشدم ال ای دی های کجا؟

You have no rights to post comments

تماس با ما

روز کاری: 9 الی 4

پنجشنبه 9 الی 13

05133686989

ایران ، خراسان رضوی مشهد

برق با ما اکنون به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی در شهر مشهد خدمات زیر را ارایه می دهد. ....

نصب و سرویس انواع آیفون صوتی و تصویری با گارانتی کتبی

اجرای پروژه های برق و عیب یابی برق

نور پردازی مکانهای مختلف

تامین لوازم برق قیمت با ضمانت بازگشت

درباره برق با ما

تیمی متشکل از مهندسین برق که با همکاری استاد کارها و تکنیسین های برق بیش از یک دهه افتخار انجام پروژه های مختلف برقی را بر عهده داشته ایم و امیدواریم رضایت مشتریان را کسب کرده باشیم.

تماس با ما

آدرس شرکت:خراسان رضوی ، خیام شمالی ۵۳ ، خیابان هدایت ۴۹،پلاک ۱/۲
آدرس ایمیل: mohammadjavadi528@gmail..com
شماره تماس: 05133686989

ارتباط مستقیم با مهندس جوادی : 09158801940

ارتباط مستقیم با مهندس جعفری : 09370092523

کانال تلگرام : @barghma

اینستاگرام:

@barghbama

ساعات کاری :

شنبه - ۴ شنبه: ۸ صبح - ۵٫۳۰ بعدظهر
۵شنبه: ۸ صبح - ۲٫۳۰ بعد ظهر
جمعه - بخش پشتیبانی تعطیل می باشد .