Warning: Undefined array key 332 in /home/barghbamj/domains/barghbama.com/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Warning: Attempt to read property "rules" on null in /home/barghbamj/domains/barghbama.com/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 608

Warning: Undefined array key 332 in /home/barghbamj/domains/barghbama.com/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 613

Warning: Attempt to read property "rules" on null in /home/barghbamj/domains/barghbama.com/public_html/libraries/src/Access/Access.php on line 613

در این مقاله قصد دارم آموزش نصب چراغ سقفی تو کار رو برای شما عزیزان قرار بدم .در زیر چند نمونه از  چراغ های سقفی توکار را مشاهده میکنید.

آموزش نصب چراغ سقفی توکار

چراغ های توکار همونطور که از اسمش پیداست داخل کار نصب می شوند و ما فقط قسمتی از چراغ رو مشاهده می کنیم و بیش از نیمی از چراغ داخل کار می باشد.و حال  سوال اینکه چرا ما باید از چراغ های توکار استفاده کنیم؟

یکی از مهمترین دلایلش میتونه زیبایی این گونه چراغ ها باشد و اینکه وقتی قسمتی از چراغ داخل کار باشد در بیرون از کار فضای کمتری اشغال میشه .برای طراحان هم میتونه مشغله کم حجم بودن وسیله رو هم بر طرف کنه و به نوعی راحت تر قابل نصب و تعویض می شود.

چراغ های تو کار در انواع ، وات ،نور ، اندازه ، کاربرد و ... مختلف در بازار موجود هستند که بر اساس نیاز مصرف کننده می توان از آنها بهره جست.

در چه جاهایی چراغ های توکار استفاده می شوند؟

1-سقفهای رابیتس:همانطور که می دانید این سقف نوعی از سقفهای کاذب می باشد که توسط نبشی میلگرد و رابیتس و ... ساخته می شود و پس از اتمام بر روی آن گچ کشیده می شود.

طریقه نصب بر روی این سقفها این است که ما باید قبل از بستن رابیس و گچ کاری لوله کشی برق چراغ ها را انجام داده و برای  چراغ ها غلاف نصب کرده باشیم.

غلاف چیست؟فریمی فلزی است که بر اساس اندازه سقفی که قرار است پس از پایان گچ کاری آن را نصب کنیم بر روی سقف رابیتش جای گذاری می شود.

2-سقفهای کناف: سقفهای کنف  بسیار سبکتر از رابیتش می باشند و جنس این سقف از تایل گچی می باشد .این سقفها توسط سازه فلزی نصب می شوند.

برای نصب این چراغها باید قبل از اتمام کار نصابان کناف لوله های روشنایی و برق پیش بینی شوند زیرا پس از پایان کار ما دسترسی به بالای سقف نداریم.نصب چراغ بر روی اینگونه سقفها بدین گونه می باشد که ما توسط گرد بر اندازه چراغ را بر روی سقف توسط متر تراز لیزری در می آوریم.

نکته:در یک صورت پس از پایان کار به بالای سقف کناف دسترسی داریم نوع سقف از نوع 60*60 باشد.

3-طریقه نصب چراغ ها در  مکانهای مختلف در زیر توضیح داده می شود. 

1-سقف های آجری:برای این نوع سقف لوله و سیم  از بالای سقف عبور داده می شود و بر ای نصب چراغ بر اساس اندازه و ابعاد چراغ لوله pvc  قرار داده می شود.

2-سقف های فلزی (کامپیوزیت  و فلزی ):این نوع سقفها بدیل اینکه بسیار مستحکم می باشند باید توسط ابزار مناسب (گرد بر ،فرز،دستگاه برش ) برش کاری شوند.

3-سقف mdf:توسط گرد بر و دستگاه برش ام دی اف برش کاری می شوند.

4-سقهای موزاییکی یا سرامیکی:باید به نصاب این سقفها مکان نصب  توضیح داده شود تا در زمان نصب برشکاری توسط نصاب سقف انجام شود. 

انواع لامپ و فریم هالوژن

1-لامپ هالوژن سوکتی

لامپ های هالوژن به صورت سیم دار و سوکت دار موجود می باشد .در نوع سوکت دار لامپ دارای سوکت سوزنی و سوکت استارتی (gu10) می باشد.

در زیر یک نمونه لامپ هالوژن پایه استارتی را مشاهده می کنید.

در عکس زیر یک نمونه سوکت پایه استارتی را مشاهده می کنید.

در زیر یک نمونه هالوژن پایه سوزنی و یک سوکت سوزنی را مشاهده می کنید.

 hal7

نکات مهم در مورد سوکت های هالوژن :

سوکت بی کیفیت باعث نوسان درتغذیه لامپ می شود در نتیجه لامپ زود به زود خواهد سوخت.

یکی از مواردی که باعث اتصالی می تواند بشود در یک ساخت اتصال سیم های هالوژن ها با اسکلت ساختمان است لذا در زمان جای گذاری هالوژن و نیز اتصال سیم های آن باید به این امر دقت شود.

 یکی از مواردی که باعث خاموش شدن لامپ است شل شدن اتصال سوکت به هالوژن است پس قبل از خرید هالوژن از سالم بودن سوکت مطمئن شوید.

 2-هالوژن سه حالته ترانس سر خود

هالوژنی که در زیر مشاهده می کنید از نوع بک لایت و با سه حالت نوری سفید ، آفتابی و یخی موجود است .تعویض حالتهای نوری مختلف در این هالوژن با قطع و وصل هر دفعه کلید می باشد.

یک مارک خوب و با کیفیت عالی که بخواهم خدمتتان معرفی کنم مارک مودی (modi) از لحاظ کیفیت امتحانش را پس داده است.

نکات مهم هالوژن سه حالته :

برای اتصال این هالوژن شما سه رنگ خواهید دید زرد آبی و قرمز سیم زرد اتصال به بدنه یا همان ارت می باشد.

برای این که با این هالوژن بتوانید حالت رنگهای مختلفی را در منزل ایجاد کنید سیم کشی را چند پل قرار دهید.

قلاف مورد نیاز و گرد بر این هالوژن 8 سانت می باشد.

3-هالوژن سه حالته دور رنگی

همانطور که مشاهده می کنید این هالوژن به صورت سه حالته و در رنگهای مختلف موجود می باشد.تعویض حالتهای این هالوژن با قطع و وصل کلید می باشد.

بیشتر از جهت زیبایی این هالوژن پیشنهاد می شود و از لحاظ تامین نور این هالوژن پیشنهاد نمی شود.مدل های بی کیفیت این هالوژن در بازار زیاد می باشد.

hal17

hal18

 4-فریم دور رنگی

همانطور که مشاهده می کنید این فریم خود دارای یک ترانس جداگانه می باشد و بدون لامپ هالوژن است .لامپ هالوژن را هر رنگی که بخواهید می توانید جای گذاری کنید.

این فریم در رنگهای مختلف موجود است و از لحاظ دوام و عمر کاری نمی شود زیاد روی این فریم حساب باز کرد.

می توانید در هنگام سر بندی هالوژن ها و فریم هالوژن هر کدام را یک پل در نظر بگیرید یعنی لامپ هالوژن ها با یک کلید و فریم هالوژن ها با یک کلید.

5-فریم ورقی سفید ، استیل و طریقه جای گذاری لامپ هالوژن

فریم ورقی از فریم های ارزان در بازار می باشد و فریم جدا و لامپ را جدا باید تهیه کنید.لامپ های هالوژن همه بر اساس یک سایز و مبنا تولید می شوند لذا فریم های تولید شده هم بر اساس سایز لامپ ها تولید می شود.

طریقه قرار دادن لامپ هالوژن در فریم ورقی یا تعویض لامپ سوخته هالوژن :

همانطور که مشاهده می کند فریم ورقی دارای یک گیره نگهدارنده لامپ هالوژن است . ابتدا لامپ را به صورت کج در زیر گیره قرار می دهیم و سپس کل لامپ را داخل فریم جای گذاری می کنیم.

در فریم های قدیمی بجای گیره پیچ جهت نگه داشتن لامپ به فریم وجود داشت.

همانطور که می بینید لامپ جای گذاری شده کاملا با فریم هالوژن فیت شده است.

6-فریم آلومینیوم

فریم آلومینیوم در طرح ها و سایز های بسیار مختلف در بازار موجود می باشد.این فریم هم باید برای نصب لامپ مورد پسندتان را بر روی آن نصب کنید.

جای گذاری لامپ هالوژن در فرین آلومینیومی :

هنگامی که این هالوژن وارد بازار شد برخی به اشتباه فکر کردند که برای قرار دادن لامپ در داخل این فریم کار بسیار سختی را پیشرو دارند و باید با برداشتن فنر های فریم هالوژن لامپ را جای دهند.

قرار دادن لامپ هالوژن در فریم بسیار آسان است .شما برای قرار دادن لامپ باید حلقه گرد که به صورت پیچی می باشد را بر خلاف عقربه های ساعت بچرخانید تا حلقه باز شود.

پس از باز کردن لامپ را طبق تصویر زیر و در جهت درست جای گذاری کنید.

در تصویر زیر رزوه حلقه نگدارنده هالوژن و جای گذاری لامپ هالوژن را مشاهده می کنید.

پس از جای گذاری لامپ حلقه نگهدارنده لامپ را در جهت عقربه های ساعت بگردانید.

7-مهمترین بخش نصب هالوژن ها و باز کردن لامپ هالوژن

 یکی از بخش هایی که عموما همه را از تعویض لامپ هالوژن سوخته باز می دارد بخش جای گذاری فریم هالوژن در دایره غلاف یا گرد بر می باشد.

باید بگم که برای برقکاران هم در بعضی مواقع جای گذاری لامپ هالوژن کار آسانی نیست.

برای جای گذاری انواع لامپ اولین مورد اطمینان از همسان بودن سایز فریم با محلی که قرار است فریم دار آن نصب شود است.یعنی اینکه براحتی بشود جای گذاری انجام شود.

مورد دوم طریقه جای گذاری و در آن فریم هالوژن از داخل کار است.

برای جای گذاری ابتدا یک طرف فریم را بر روی لبه غلاف جای گذاری می کنیم و سپس فنر دوم.

برای خارج کردن فریم از داخل کار باید دست در محلی قرار بگیرد که پس از در آوردن فریم فنر هالوژن به دست آسیب نرساند.

در زیر آموزش نصب 5 چراغ سقفی توکار 30 وات  بر روی سقف ورق فلزی قرار داده شده است.مراحل کار به صورت زیر می باشد.

آموزش نصب: خب در توضیحات بالا توصیح دادم  که برای ورق فلزی باید چگونه برش کاری را انجام داد.اندازه فریمی که قرار است نصب کنیم 21.5cm می باشد پس این اندازه رو توسط فرز و متر بر روی ورق ایجاد می کنیم.

 نکته:این اندازه بر روی جعبه چراغ یا داخل کاتالوگ موجود می باشد در صورت موجود نبودن توسط متر اندازه گیری می کنیم.

در شکل زیر برش کاری توسط فرز را مشاهده می کنید.

 خب توسط متر فاصله های بین چراغها را اندازه میگیریم و برای بقیه چراغها نیز برش کاری می کنیم.

 خب نوبت به سیم بندی چراغها می رسد.بنابر در خواست مشتری قرار شد همه  چراغها همه با هم روشن شوند (یک پل) باشد.

از آنجا که مصرف این چراغ ها بسیار کم می باشد و آمپر کمی از سیم عبور می کند من از سیم 1.5*2 برای نصب استفاده کردم.در زیر طریقه سیم بندی را مشاهده می کنید.

 همانطور که مشاهده می کنید برای انشعاب گرفتن از چراغها سیمها به صورت موازی اتصال می یابند.سیم بندی برای 4 چراغ به صورت  شکل بالا می باشد و از آنجا که چراغ 5 انتهای خط می باشد دیگر نیازی به انشعاب گرفتن از آن نمی باشد. 

نکته:همانطور که مشاهده می کنید سیم ها توسط ترمینال به ترانس وصل شده اند که مزایایی دارد.

1-تعویض راحت ترانس در اثر سوختگی

2-با مرور زمان مانند چسب خشک نشده و احتمال سخت شدن محل اتصال وجود ندارد.

3-انشعاب گرفتن آسان

خب نوبت نصب چراغهاست چراغها را  به پاورها متصل و گیره های هالوژن را جای گذاری می کنیم.

خب بنابر در خواست مشتری قرار شد لامپ ها به صورت زمان دار هر روز خاموش و روشن شوند .پس آسان ترین راه استفاده از پریز زمان دار می باشد.

پریز را به گونه ای تنظیم کردیم که چراغها از ساعت 17.30 دقیقه روشن و ساعت 3 بامداد خاموش شوند.در شکل زیر شما چراغهای نصب شده زماندار را مشاهده می کنید.

 

hal1

دیدگاه‌ها  

#8 امیر 1400-07-29 16:28
سلام، وقت بخیر، هالوژن مودی خریدم که ۳ سیم دارد رنگ زرد و قرمز و سیاه خواستم بپرسم کدوم از سیم ها باید به دو سر سیم برق متصل شود
سلام سیم زرد متصل نمی شود.
#7 مصطفی 1400-07-12 21:06
من تکنسین هستم تازه وارد بازار کار شدم میخوام بدونم
۵تا لامپ به صورت سری بهم نصب کنم مشکلی برای هالوژن ها پیش نمیاد
#6 مصطفی 1400-07-12 21:04
من تکنسین هستم تازه وارد بازار کار شدم میخوام واسه اشپزخانه
۵تا هالوژن میخوره نصب کنم به صورت سری اینا نصب کنم مشکلی برای هالوژن ها پیش نمیاد ؟
سلام چرا سری نصب کنید باید موازی نصب کنید . البته اگر از نوع 220 ولت است
#5 مصطفی 1400-07-12 21:01
:D به نقل از جلال:
سلام تو سقف راویز. ترمینال خیلی خطر داره؟
سلام اگر نوع ترمینال درست انتخاب شود و سیم ها به درستی زیر پیچها قرار بگیرند خیر توصیه می شود.

به نقل از جلال:
سلام تو سقف راویز. ترمینال خیلی خطر داره؟
سلام اگر نوع ترمینال درست انتخاب شود و سیم ها به درستی زیر پیچها قرار بگیرند خیر توصیه می شود.

به نقل از Alish:
به نقل از مهدی بهرامی نیا:
سلام چطور میتوان ۴۰ عدد هالوژن رو طوری نصب کرد که با یک کلید دوم با یک کلید کل لامپها و با کلید بعدی بصورت یکی در میان روشن شوند ممنون و تشکر از شما

باید یه کلید دو پل بذارید و تعداد ۳ سیم(۲تا فاز،۱نول)براش اختصاص بدید.یه فاز برای نصف هالوژن ها و یه فاز دیگه هم برای نصف باقیمانده هالوژن ها و سیم نول هم که مشترک استفاده میشه
به همین راحتی
#4 Alish 1399-10-19 17:11
به نقل از مهدی بهرامی نیا:
سلام چطور میتوان ۴۰ عدد هالوژن رو طوری نصب کرد که با یک کلید دوم با یک کلید کل لامپها و با کلید بعدی بصورت یکی در میان روشن شوند ممنون و تشکر از شما

باید یه کلید دو پل بذارید و تعداد ۳ سیم(۲تا فاز،۱نول)براش اختصاص بدید.یه فاز برای نصف هالوژن ها و یه فاز دیگه هم برای نصف باقیمانده هالوژن ها و سیم نول هم که مشترک استفاده میشه
به همین راحتی
#3 مهدی بهرامی نیا 1399-09-10 16:37
سلام چطور میتوان ۴۰ عدد هالوژن رو طوری نصب کرد که با یک کلید دوم با یک کلید کل لامپها و با کلید بعدی بصورت یکی در میان روشن شوند ممنون و تشکر از شما
#2 مهتاب 1399-06-12 12:37
سلام تو قسمت پذیرایی خانه ما از هالوژنهای لامپ خور که مستقیما لامپهای معمولی رو میشه به اون وصل کرد ولی مد میخواییم عوضش ککیم یعنی هم فرم و هم تبدیلش کنیم به هالوژنهای ال ای دی چجوری میشه خودمون انجام بدیم ممنون میشم جواب بدید
سلام نیاز به مهارت ابتدایی برق دارد .بله می شود به راحتی با هالوژن جدید تعویض کرد.
#1 جلال 1399-04-27 15:07
سلام تو سقف راویز. ترمینال خیلی خطر داره؟
سلام اگر نوع ترمینال درست انتخاب شود و سیم ها به درستی زیر پیچها قرار بگیرند خیر توصیه می شود.

You have no rights to post comments

تماس با ما

روز کاری: 9 الی 4

پنجشنبه 9 الی 13

05133686989

ایران ، خراسان رضوی مشهد

12538
پروژه های انجام شده
3278
نصب و سرویس آیفون های صوتی و تصویری
4212
اجرای پروژه های برقی
127
عیب یابی و تغییر دکوراسیون

برق با ما اکنون به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی در شهر مشهد خدمات زیر را ارایه می دهد. ....

نصب و سرویس انواع آیفون صوتی و تصویری با گارانتی کتبی

اجرای پروژه های برق و عیب یابی برق

نور پردازی مکانهای مختلف

تامین لوازم برق قیمت با ضمانت بازگشت

درباره برق با ما

تیمی متشکل از مهندسین برق که با همکاری استاد کارها و تکنیسین های برق بیش از یک دهه افتخار انجام پروژه های مختلف برقی را بر عهده داشته ایم و امیدواریم رضایت مشتریان را کسب کرده باشیم.

تماس با ما

آدرس شرکت:خراسان رضوی ، خیام شمالی ۵۳ ، خیابان هدایت ۴۹،پلاک ۱/۲
آدرس ایمیل: mohammadjavadi528@gmail..com
شماره تماس: 05133686989

ارتباط مستقیم با مهندس جوادی : 09158801940

ارتباط مستقیم با مهندس جعفری : 09370092523

کانال تلگرام : @barghma

اینستاگرام:

@barghbama

ساعات کاری :

شنبه - ۴ شنبه: ۸ صبح - ۵٫۳۰ بعدظهر
۵شنبه: ۸ صبح - ۲٫۳۰ بعد ظهر
جمعه - بخش پشتیبانی تعطیل می باشد .