math

 

اتصال مدل آیفون های مختلف بهم

در این مقاله سعی دارم در مورد اتصال پنل و مانیتور های مختلف بهم براتون مطالبی قرار بدم.

یک زمانی هست شما یک پنل مارک تابا موجود دارید و از یک مانیتور کوماکس خوشتون اومده و میخوایید اون رو بخرید شاید در ابتدا فکر کنید این دو مدل بهم نمی خورند چون مارکشون متفاوته اما در اصل باید گفت میتونید دو تا آیفون مختلف رو بهم وصل کنید و ازشون استفاده کنید فقط باید بدونید طریقه نصب چیه .

هم درمورد آیفون های صوتی بعضی مدل ها بهم وصل می شوند و هم در در باز کن های تصویری با برند های مختلف.

می توان در نوع تصویری از اتصال پنل و مانیتورهای سیماران ، سوزوکی ،آلدو ، کوماکس ،تابا ،آریو ،کالیوز ،الکتروپیک نام برد.

در مدل های صوتی آلا ، گویا ،تابا ،الکتروپیک ، تابان ، سیماران و ...

شاید براتون سوال پیش بیاد که چطور میشه مدل های مختلف در باز کن رو بهم وصل کرد ؟ در اصل باید این سوال رو این طور جواب بدم که مکانیزم عملکرد همه این آیفون ها آنالوگ می باشد و با ولتاژ کاری 12 ولت .

در آیفون های تصویری اشاره شده بالا از 4 سیم اصلی برای انتقال استفاده می کنند سیم تصویر- سیم مثبت- سیم منفی- سیم انتقال صدا .سیم دیگری هم که امکان دارد وجود داشته باشد در بعضی از آیفون ها سیم 5 (زنگ ) و استفاده از سوئیچر داخلی می باشد که در مطلب تعمیر آیفون های تابا توضیح داده شده است.تمامی آیفون ها نامبرده از ولتاژ 12 ولت برای تغذیه استفاده می کنند و لذا اختلافی در این مورد ندارند.

در مدل های آیفون صوتی سه سیم اصلی همیشه وجود دارد که 123 و یا abc می باشد که به ترتیب متعلق به رفت صدا ، برگشت صدا ، سیم مشترک می باشد.سیم دیگر در آیفون صوتی سیم زنگ می باشد که B در الکتروپیک و d در مدل های دیگر می باشد.

در مدل 6 سیم آیفون ها e و f متعلق به شاستی آیفون و در مدل 4 سیمه سیم bوc به شاستی وصل شده است و توسط رله درب باز می شود.

ابتدا به مدل های تصویری اشاره می کنم و سپس به مدل های صوتی

 

1-اتصال مدل های مختلف در باز کن تصویری به یکدیگر

در این مطلب قصد مچ کردن آیفون ها بهم را دارم (مشاهده تصویر ، درباز کن ،صدا ) لذا در مورد امکانات آیفون ها مانند ارتباط داخلی ارتباط با نگهبانی و .... در مطالب دیگر اشاره می کنم.

نکته : آیفون تک نما یک آیفون کدینگ می باشد و از نوع دیجیتال لذا با آیفون های بالا به هیچ وجه مچ نمی شود.

قبل از اینکه بخواهم وارد بحث مچ کردن آیفون ها به هم بشم باید یک نکته رو خدمتتون عرض کنم باید برای اینکه دو تا آیفون رو با هم مچ کنید باید به یک سری نکات ابتدایی مانند اینکه مکان فیش هایی که باید در پنل و مانیتور جای گذاری شود ، طریقه نصب فیش تغذیه ، طریقه نصب فیش ترانس در باز کن و... آشنایی داشته باشید.

مثال اینکه اشتباها به جای سیم پنل سیم ارتباط داخلی را سر بندی کنید یا اینکه در پنل بجای فیش خروجی سوئیچر پنل از خروجی 4 رشته اصلی استفاده کنید.

برای نصب کافیست بدونید در هر مدل آیفون هر رنگ متعلق به کدام کارایی است در آیفون ها 4 سیم اصلی داریم .سیم تصویر ، سیم صدا ، سیم منفی ، سیم مثبت این سیم ها در تمامی آیفون ها موجود است باید بر اساس کاتالوگ یا رنگ بندی سیم ها را شناسایی کرده و سپس بهم مچ کنید.

در تصویر زیر شما سوکت مورد استفاده در آیفون های سوزوکی ، کوماکس ،تکنو تل ، آریو ،کوکوم ، سماران و کامکث را مشاهده می کنید.

soket

در تصویر زیر شما سوکت مورد استفاده در تمامی آیفون های تابا را مشاهده می کنید.

 

simbandi

برای نصب امکان دارد شما با دنیایی از رنگهای مختلف سیم مواجه شوید پس حتما رنگهایی که اتصال می دهید یادداشت کنید که گیج نشوید.

سیم هایی که قرار است وصل کنید رنگهایشان با هم تفاوت دارد زیرا مدل ها با هم تفاوت دارد.در نصب یک مانیور و یک پنل از یک شرکت مشابه عموما رنگ سوکت پنل و مانیتور یکی است فقط امکان دارد به دلیل داشتن سوئیچر داخلی مانیتور 5 رشته باشد یعنی یک رنگ مجزا.

یک نکته کلی درباز کن صوتی و تصویری:تا به حال دو نوع پنل تصویری در تمامی شرکت های آیفون موجود بوده است پنلی که نیاز به 12 ولت متناوب و دی سی داشته است و پنلی که فقط نیاز به ولتاژ متناوب دارد.

فرق ایندو پنل چیست ؟ تفاوت این دو پنل در رساندن تغذیه به صورت مختلف به مدارات است در نوع هم متناوب هم دی سی برق دی سی فقط برای عملکرد مدار صوت و برق 12 متناوب فقط مخصوص در باز کن می باشد که باید با سیم شاستی در باز کن آیفون سری شود.

در پنل ولتاژ متناوب ، ولتاژ 12 دی سی در مدارات پنل تولید می شود و رله در باز کن در داخل خود مدارات با 12 ولت متناوب سری شده است.

توسط تصویر زیر می توانید تمامی مدل های مختلف آیفون آنالوگ را بهم وصل کنید.

barghbama

 

اتصال مانیتور تابا به الکتروپیک

 

pik

اتصال مانیتور تابا به پنل آریو

اتصال مانیتور تابا به پنل سوزوکی کوماکس آلدو سیماران کالیوز

اتصال پنل تابا به مانیتور الکتروپیک

اتصال پنل تابا به مانیتور سوزوکی کوماکس الدوآریو سیماران

تمامی آیفون های تصویری دارای سوئیچر می باشد باید در زمان نصب به این مورد توجه کنیم که از سوئیچر داخلی و یا خارجی قرار است برای نصب استفاده کنیم.

2-اتصال مدل های مختلف در باز کن صوتی بهم.

دربازکن های صوتی:
 
دربازکن های صوتی، بدون توجه به برند و کارخانه سازنده آن، در ۳ دسته کلی قرار می گیرند.
 
آیفون های صوتی ۶ 
 
سیم آیفون های صوتی ۴ سیم
 
 آیفون های صوتی مدل الکتروپیک
 

مچ کردن آیفون های صوتی به هم میتونه با حالت های مختلفی اتفاق بیفته.

اتصال آیفون تابا به الکتروپیک

اتصال آیفون آلا به تابا

اتصال گوشی تابان به تابا

آیفون های صوتی مدل الکتروپیک
 
آیفون صوتی الکتروپیک تنها آیفونی است که با بقیه آیفون های صوتی تفاوت دارد. این شرکت آیفون صوتی خود را به گونه ای طراحی کرده که بین پنل و گوشی هر واحد نیاز به ۵ رشته سیم است. وظیفه‌ی هر کدام از این ۵ رشته سیم عبارتند از:
 
سیم شماره ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 
سیم شماره ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل
 
سیم شماره ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 
سیم شماره ۴، وظیفه‌ی تحریک رله دربازکن
 
سیم شماره B، وظیفه‌ی انتقال سیگنال زنگ از پنل به گوشی
 
اگر وظیفه‌ی هر رشته سیم در هر کدام از این ۳ مدل را با هم مقایسه کنید می بینید که در عملکرد 
هر رشته سیم تفاوت های کوچکی وجود دارد.
 
آیفونهای صوتی ۶ سیم
 
از آیفون های صوتی ۶ سیم می توان به برندهایی مثل، تابا، تابان، الکتروآلا، الکتروگویا، کیهان، تامر، تاباک، سیماران و… اشاره کرد. به این خاطر به این آیفون ها می‌گوییم ۶ سیم، چون گوشی صوتی هر واحد برای اتصال به پنل به ۶ رشته سیم نیاز دارد. آیفون های قدیمی مدل تابا از اولین آیفون های صوتی بودند که وارد بازار شدند. و بیشتر شرکت های تولید کننده به نوعی الگو قرار گرفته اند.
آیفون صوتی ۴ سیم
 
شرکت تابا بعد از چندین سال تولید آیفون های ۶ سیم، به جهت اینکه این آیفون ها مشکلاتی داشتند، اعم از اینکه نمی توانستند در فواصل طولانی دربازکن را فعال کنند و دوم اینکه نیاز به رشته سیم های بیشتری بین گوشی و پنل بود، تصمیم به تولید آیفون صوتی جدیدی کرد که در این مدل بجای ۶ رشته سیم، تنها ۴ رشته سیم بین هر گوشی و پنل قرار می گیرد.
 
 
وظیفه‌ی هر کدام از این ۴ رشته سیم به ترتیب:
 
سیم شماره A یا ۱، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص مراجعه کننده از پنل به گوشی
 
سیم شماره B یا ۲، وظیفه‌ی انتقال صدای شخص پاسخگو از گوشی به پنل و وظیفه‌ی دوم، تحریک رله دربازکن
 
سیم شماره C یا ۳، وظیفه‌ی منفی مشترک
 
سیم شماره D یا ۴، وظیفه‌ی انتقال صدای زنگ از پنل به گوشی
 
می بینید عمل دربازکن در آیفون های صوتی ۴ سیم برعهده سیم شماره ۲ گذاشته شده است. یعنی وقتی شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار می دهد در واقع سیم شماره ۲ با ۳ برای لحظه ای اتصال کوتاه می شود و رله داخل پنل این پیغام را دریافت می کند و متوجه می شود که شخص پاسخگو شستی دربازکن را فشار داده است و به این صورت مسیر جریان برق ترانس به سمت قفل بازکن برقرار می کند.
 
همانطور که مطالعه کردید مدل های 6 سیم بالا و 4 سیم تابا را می توان بهم متصل کرد فقط تنها نکته ای که وجود دارد شاید صدا رفت و برگشت در بعضی مچ کردن ها ضعیف یا صدای زنگ بسیار ضعیف باشد.
اتصال آیفون 4 سیم به 6 سیم و بر عکس
index

 

 

 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تماس با ما

روز کاری: ۷ صبح - ۶ بعدظهر
جمعه: ۹ صبح - ۴ بعدظهر

05133686989

ایران ، خراسان رضوی مشهد

برق با ما اکنون به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی در شهر مشهد خدمات زیر را ارایه می دهد. ....

نصب و سرویس انواع آیفون صوتی و تصویری با گارانتی کتبی

اجرای پروژه های برق و عیب یابی برق

نور پردازی مکانهای مختلف

تامین لوازم برق قیمت با ضمانت بازگشت

درباره برق با ما

تیمی متشکل از مهندسین برق که با همکاری استاد کارها و تکنیسین های برق بیش از یک دهه افتخار انجام پروژه های مختلف برقی را بر عهده داشته ایم و امیدواریم رضایت مشتریان را کسب کرده باشیم.

تماس با ما

آدرس شرکت:خراسان رضوی ، بین  آخوند خراسانی 6 و 8 برق 220
آدرس ایمیل: mohammadjavadi528@gmail..com
شماره تماس: 05133686989

ارتباط مستقیم با مهندس جوادی : 09158801940 -09304907643

کانال تلگرام : @barghma

ساعات کاری :

شنبه - ۴ شنبه: ۸ صبح - ۵٫۳۰ بعدظهر
۵شنبه: ۸ صبح - ۲٫۳۰ بعد ظهر
جمعه - بخش پشتیبانی تعطیل می باشد .